Co warto zobaczyć w Poznaniu nie mając pieniędzy

miasto Poznań

Wg. badań co 20 osoba odwiedzająca Polskę trafia do Poznania. W tym mieście bardzo łatwo wydaje się pieniądze. Kiedy jednak nie mamy pieniędzy, zamknięcie się w domu nie jest całe szczęście jedyną opcją. W Poznaniu całe szczęście za darmo można zrobić o wiele więcej niż się Wam wydaje.

1. Stary Rynek

Podczas spacerów warto przyjrzeć się budynkowi dawnego ratusza z bogato zdobioną fasadą. Na jego wieżyczce znajduje się zegar i słynne poznańskie koziołki, których mechanizm uruchamia się codziennie w samo południe – koziołki wówczas bodą się różkami. Z wieży codziennie rozbrzmiewa hejnał Poznania. Do ciekawych budowli Starego Rynku należą też waga miejska, wybudowana w miejscu Nowego Ratusza i odwach, dawna siedziba straży miejskiej. Okazale prezentują się kamienice a wśród nich Kamienica Ungrowska, Czerwona Kamienica, Kamienica pod Daszkiem czy Kamienica Dilowska. Warto zapoznać się z bogatą historią tych, jak i pozostałych kamieniczek. Na Starym Rynku znajdują się ponadto cztery fontanny, dawny pręgierz, Studzienka Bamberki przedstawiająca postać kobiecą w stroju bamberskim niosącą konwie, z których niegdyś płynęła woda a także figura św. Jana Nepomucena z XVIII wieku.

2. Fara Poznańska

Bazylika Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa warta jest zobaczenia choćby ze względu na 43-głosowe organy wykonane przez jednego z najsłynniejszych organmistrzów XIX wieku, Friedricha Ladegasta. W każdą sobotę o godzinie 12:15 odbywają się tu koncerty, na które wstęp jest wolny. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione, z licznymi kaplicami i pięknymi zabytkowymi rzeźbami.

3. Wzgórze św. Wojciecha

Na jego szczycie znajduje się XV-wieczny kościół św. Wojciecha, w miejscu, gdzie według tradycji swoje kazania miał głosić ten święty. W podziemiach w kryptach spoczywają zasłużeni Wielkopolanie, m.in. Józef Wybicki, Feliks Nowowiejski, Heliodor Święcicki. Epitafia ich znajdują się w kaplicy św. Antoniego. Naprzeciwko kościoła św. Wojciecha stoi Bazylika św. Józefa wraz z klasztorem karmelitów bosych. Do ciekawych elementów wyposażenia świątyni należy ołtarz główny, który zbudowano z pozostałości kominka pochodzącego z poznańskiej rezydencji cesarskiej. W pobliżu znajduje się cmentarz zasłużonych Wielkopolan wśród których wymienić można Franciszka Dobrowolskiego, Stanisława Mikołajczyka, Cyryla Ratajskiego, Teodora Żychlińskiego. Na uwagę zasługują dwie rzeźby: barokowa kolumna z figurą Matki Boskiej oraz postać kobieca na nagrobku Anieli z Liszkowskich Dembińskiej.

4. Park Cytadela

Największy park w Poznaniu, pomnik historii. Warto tu zobaczyć pozostałości obiektów fortecznych z XIX wieku oraz piękne rozarium. Na terenie parku rozsiane są cmentarze, m. in. Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej, gdzie pochowano żołnierzy sił brytyjskich z czasów I i II wojny światowej, których groby odnaleziono na terenie Polski (w tym 16 Polaków walczących w armii brytyjskiej podczas II wojny światowej) oraz Cmentarz Bohaterów Polskich, na którym miejsce wiecznego spoczynku odnaleźli mieszkańcy Poznania biorących udział w walce o zdobycie Cytadeli w 1945r., ofiary poznańskiego czerwca 1956, ofiary terroru stalinowskiego i inni. W parku zainstalowano zespół rzeźb „Nierozpoznani” autorstwa Magdaleny Abakanowicz, które wykonano z okazji 750-lecia lokacji Poznania. Na terenie parku Cytadela znajduje się również Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami, odsłonięty w 1986r.

5. Góra Przemysła

Wzgórze, na którym znajduje się zrekonstruowany Zamek Królewski, gdzie wielokrotnie przebywali jak również zawierali związki małżeńskie wielcy władcy polscy. We wtorki można bezpłatnie wejść na wieżę widokową, z której roztacza się widok na panoramę miasta i okolic. Zamek okalają urokliwe ścieżki spacerowe. Podczas przechadzki można zobaczyć bramę wjazdową i zachowany fragment murów obronnych oraz pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich. U podnóża góry wznosi się kościół św. Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów konwentualnych z bogatą kolekcją portretów z XVII i XVIII wieku oraz obrazem Matki Boskiej w Cudy Słynącej (kopią obrazu ze Zdzieża).

4.5/5 - (ilość ocen: 6)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.